Na Osnovni šoli Prežihovega Voranca je nastala posebna razstava, ki je združila literaturo in likovno umetnost. Učenci od 1. do 9. razreda so na trakove papirja na roko prepisovali odlomke iz Prežihove črtice Solzice, ob tem pa smo ustvarili tudi likovne izdelke – papirnate skulpture in reliefe, ki so dopolnjevali razstavo, nastalo pri likovni umetnosti.

Likovni del razstave: papirnate skulpture in linearne vrednote

V likovnem delu so učenci razredov 6. a in 6. b raziskovali linearne vrednote, navdih pa so črpali iz del ameriškega umetnika Charlesa McGeeja, ki je znan po dinamičnih črno-belih kompozicijah in igri linij. Njegova dela poudarjajo gibanje, ritem in povezovanje različnih vizualnih elementov.

Pod mentorstvom učiteljice Alijane Tertinek so učenci oblikovali reliefne papirnate skulpture, pri čemer so eksperimentirali z različnimi vrstami linij, plastenjem in teksturami. Njihove stvaritve so odražale gibanje, povezanost in skladnost.

Povezava med pisanjem in likovno umetnostjo

Razstava je na edinstven način združila dve področji – ročno pisanje in vizualno ustvarjanje. Prepisani odlomki nas popeljejo v svet Prežihovega literarnega izraza, medtem ko likovna dela ponudijo sodobno interpretacijo linearnih vrednot in umetniškega izraza.

Učenci so tako razvijali ne le svoje ročne spretnosti in umetniški izraz, temveč tudi sposobnost povezovanja različnih umetnostnih oblik. Razstava je dokaz, da sta tradicija in sodobnost lahko tesno prepleteni ter da je ustvarjalnost tista, ki daje literaturi in likovni umetnosti novo življenje.

Zapisali Alijana Tertinek in Mateja Čebulj